Door de recente goedkeuring van het College voor de Toelating van Gewasbeschermingsmiddelen en Biociden van de Ecapro techniek is er een nieuw wapen in de strijd tegen legionella. De door SKW Biosystems ontwikkelde techniek produceert desinfectiemiddel uit water en zout. Het betreft het eerste goedgekeurde anodisch oxidatiesysteem in Nederland. De firma Kalsbeek gaat de techniek voor drinkwatertoepassingen in prioritaire instellingen op de markt brengen. Het geproduceerde desinfecterende component Anoxyl is volgens de directeur van SKW Biosystems, Léon de Boer, uitermate effectief. “De werkzame component is onderchlorig zuur (HOCl en dat werkt veel effectiever dan bijvoorbeeld hypochloriet. Daarom heb je slechts een zeer kleine hoeveelheid nodig om het systeem schoon te krijgen.” Via Electro Chemical Activated PROces (ECAPRO) maakt het bedrijf de werkzame stof uit zout en water. “Hoewel het middel erg reactief is, werkt het toch door het gehele systeem,” stelt De Boer.
Ondanks de toelating door het CTGB kan niet elke eigenaar van een bedrijf of instelling direct overgaan tot legionella beheersing met Ecapro. De wetgeving schrijft immers thermisch beheer als eerste stap voor. De vervolgstap is fysisch beheer met filters en/of desinfectie met ultraviolet licht. Pas als een drinkwatersysteem in een prioritaire installatie dan nog last blijft houden van een besmetting met legionella, komt de elektrochemische beheersing, zoals Ecapro of koper/zilver ionisatie in beeld. Alleen wanneer in de risicoanalyse een goede onderbouwing is opgenomen om om direct van stap 1 naar stap 3 over te gaan, kan het Ctgb een uitzondering maken.

Lange weg naar toelatingDe toelating door het Ctgb was nodig, omdat in Nederland de wetgeving voor het gebruik van desinfectiemiddelen strikt is. Zeker als toevoeging aan drinkwater. “Nederland is één van de weinige landen ter wereld waar bedrijven geen chloor aan drinkwater mogen toevoegen om te desinfecteren,” aldus De Boer. “Sterker nog, het is wettelijk verboden. Daarom is de speciale toelating benodigd om het te mogen toepassen.” Één van de aspecten waar het Ctgb streng naar kijkt, is de vorming van schadelijke bijproducten. “Om te ‘slagen’ moet je gedurende een jaar aantonen dat er geen schadelijke verbindingen als trihalomethanen of gehalogeneerde azijnzuren worden gevormd (en natuurlijk legionella vrij blijft) . En dat op minimaal tien locaties. Het was een lange weg, maar we zijn erg trots op ons toelatingsnummer 13661 N voor Ecapro.”
Meer mogelijkhedenNa koper/zilverionisatie is Ecapro de tweede toegelaten elektrochemische beheersmethode. Volledig veilig en uitgebreid getest volgens Ivo Demmers, de directeur Bedrijfsontwikkeling van Kalsbeek. Dit bedrijf vertegenwoordigt Ecapro voor de drinkwatertoepassingen. “We hebben deze techniek inmiddels op meer dan zestig locaties met succes toegepast. De officiële toelating geeft ons als adviseur en leverancier nog meer mogelijkheden om legionella te bestrijden.” Volgens producent SKW Biosystems en de vertegenwoordiger Kalsbeek is de techniek absoluut veilig. “De dosering is zo laag dat we minder dan 0,5 mg/l vrij chloor meten op een tappunt. Daarnaast controleren we de toegepaste systemen regelmatig op eventueel aanwezige ongewenste bijproducten. Dus een goede aanvulling op reeds aanwezige bestrijdingstechnieken.”
(WaterForum Online, 15 mei 2012)