Deltares en de TU Delft testen van 11 tot 18 april in de Deltagoot de sterkte van mangrovebomen en welke bijdrage ze leveren aan waterveiligheid. Met hun grote wortels houden mangrovebomen sediment vast en vangen ze de klappen van golven op. Daarom worden ze vaak gezien als de spil in kustbescherming van tropische kustgebieden. Eind deze week zijn de testen afgerond en na de zomer publiceert Deltares naar verwachting de eerste resultaten.
De vier mangroven uit een kas van Deltares krijgen heel wat te verduren tijdens het eerste experiment in de 300 meter lange golfgoot. Ze krijgen een steeds groter wordende laag water over zich heen waardoor de golven aanzwellen. Ondertussen houden de onderzoekers nauwlettend in de gaten hoe de mangroven zich gedragen, door de krachten op de boom ende golfhoogte te monitoren.
Metingen onmisbaar
“Er zijn een hoop beloftes dat mangroven stormen tegenhouden. Maar die beloftes zijn niet getest”, zegt Bas Hofland, waterbouwkundige bij TU Delft en projectleider van het ‘WOODY’-onderzoek in een persbericht. “Als we de beschermende rol van de natuur serieus willen meenemen in onze overstromingsbescherming, dan zijn metingen op ware schaal onmisbaar. De wetenschappelijke wereld zit hier met smart op te wachten.”
Bregje van Wesenbeeck, ecoloog en expert Bouwen met de Natuur bij Deltares en tevens werkzaam bij de TU Delft, verdiept zich al jaren in het gedrag van vegetatie onder extreme hydraulische omstandigheden. “We hebben de bladeren van de twee bomen waar wij de metingen op uitvoeren na de eerste testen verwijderd. We zien nu al dat de bomen zich anders gedragen zonder bladeren in de drie meter hoge golven.” Deze week volgen nog testen met onregelmatige golven.
Demping van golven door bomen
De onderzoekers meten hoe de bomen bewegen en hoe groot de kracht op de bomen is. Hiermee kunnen ze de demping van de golven inschatten. Hofland ontwikkelde hiertoe een nieuwe meetmethode die erg kosteneffectief is.
“In plaats van de hele boom uit zijn context te halen en in een systeem van externe krachtmeters te hangen, maken we nu gebruik van de boom zelf. We meten direct de buiging van de stam, en met speciale sensoren kunnen we zo de kracht op de boom bepalen.”
Het WOODY project
WOODY is een NWO gesubsidieerd project dat in 2020 van start ging en vijf jaar duurt. Binnen het project wordt onderzocht hoe bomen, zoals wilgen en mangroven, overstromingsrisico kunnen verlagen. Bomen aan de kust verlagen de impact van golven op dijken en verhogen ook de lokale biodiversiteit. In het project werkt de TU Delft samen met NIOZ, Deltares, en verschillende andere partners.