jonge paling
De pootaaltjes zijn glasaaltjes uit Frankrijk, die zijn aangesterkt in een Nederlandse kwekerij (foto: Stichting DUPAN).

Op vrijdag 24 mei worden in Friesland zo’n 350.000 jonge palingen uitgezet. Grote delen van de Friese meren, kanalen en vaarten worden op die manier herbevolkt. De uitzet wordt mede mogelijk gemaakt door het ministerie van LNV. Het doel is om de uittrek van volwassen palingen te verhogen, conform de doelstellingen uit de Europese Aalverordening en het Nederlandse Aalherstelplan.

Friese beroepsvissers van netVISwerk laten die dag vanaf hun boten de jonge palingen te water. Deze worden eerst geteld, gewogen en gecontroleerd op kwaliteit. De uitzet van deze grote aantallen jonge palingen is mogelijk door de enorme concentratie van glasaal die aankomt aan de Franse kusten. Omdat de Europese kusten ondoordringbaar zijn voor de jongen, wordt een deel ervan elders uitgezet. De grote hoeveelheden uit Frankrijk worden zo verdund en onbereikbare, gezonde opgroeigebieden herbevolkt. Daardoor neemt de overlevingskans van de jongen toe.

Aalherstelplan

De jonge paling die wordt uitgezet, wordt pootaal genoemd. De oorspronkelijke glasaal uit Frankrijk is in een Nederlandse kwekerij enkele maanden aangesterkt om de overlevingskans te vergroten. Het uitzetten is een van de maatregelen om het aantal paaiende volwassen palingen te vergroten en daarmee de aanwas van jongen te bevorderen. Sinds 2011 – twee jaar na de start van de uitzettingen als onderdeel van de Europese Aalverordening en de nationale implementatie daarvan via het Nederlandse Aalherstelplan – laat het aantal jonge palingen aan de Europese kusten een positieve trend zien.

Zeeland

In maart zijn er ook jonge palingen uitgezet in Zeeland. Bij elkaar opgeteld krijgt Nederland een injectie van miljoenen jonge palingen. De geschikte gebieden voor deze herbevolking zijn geselecteerd door de overheid. De jonge palingen kunnen daar goed opgroeien en eenmaal volwassen van daaruit onbelemmerd naar de Atlantische Oceaan zwemmen, om in de Sargassozee voor nageslacht te zorgen.

Samenwerking

Voor de aankoop van glas- en pootaal is steun verleend vanuit het Europees Maritiem, Visserij en Aquacultuur Fonds (EMVAF). Het project wordt ondersteund door het Eel Stewardship Fund (ESF) en gecoördineerd door Stichting DUPAN. In deze stichting werken palingkwekers, palingvissers en palinghandelaren samen om het herstel van de palingstand in Nederland te bevorderen. De stichting investeert bovendien vanuit het ESF-fonds in het over de dijk helpen van geslachtsrijpe paling en in gericht wetenschappelijk onderzoek.