Centaine Du Toy van Hees pitcht haar prijswinnende onderzoek voor de jury (foto: RSG Magister Alvinus Sneek).

De 18-jarige Centaine Du Toy van Hees van RSG Magister Alvinus in Sneek vertegenwoordigt Nederland in augustus bij de Stockholm Junior Water Prize. Op 20 april won zij de Knappe Waterhoofden wedstrijd met haar onderzoek naar het meest geschikte bipolaire membraan voor een batterij die energie kan opslaan op basis van water en zout.

Knappe Waterhoofden is een initatief van Platform WOW en Wetsus voor havo- en vwo-scholieren tussen de vijftien en negentien jaar om ze kennis te laten maken met de waterwereld door innovatieve ideeën aan te dragen. Tijdens de finale op 20 april bij drinkwaterbedrijf Dunea in Scheveningen pitchte een groep scholieren hun profielwerkstukken aan een jury.

Bipolair membraan

De gymnasiaste onderzocht welk bipolair membraan het meest geschikt is om in batterij die energie kan opslaan op basis van water en zout te gebruiken. Deze batterij maakt gebruik van osmosetechniek. Hierbij stroomt brak water door een module met membranen waardoor ionen-uitwisseling plaatsvindt. Door de richting waarin het water stroomt is het mogelijk om energie op te slaan of af te dragen. Haar conclusie: een zelfgemaakt bipolair membraan waarbij de katalysator ex situ is aangebracht, functioneert zowel op praktisch gebied als op gebied van prestatie het beste en is daarom het meest geschikt.

Blij verrast

Du Toy van Hees, die bij haar onderzoek werd begeleid door Michael Saakes van Wetsus, reageerde blij verrast na het winnen van de prijs. “Ik had het niet verwacht. Als je aan iets meedoet wil je natuurlijk winnen, maar er waren zeker ook andere goede ideeën. Echt zenuwachtig was ik gelukkig niet, want ik had op school ook al een presentatie gehouden en ik vind presenteren leuk. Ik hoop vooral dat er meer mensen onderzoek gaan doen zodat de Blue Battery verder ontwikkeld en daadwerkelijk in de praktijk toegepast gaat worden. Ik denk namelijk dat het erg gaat bijdragen aan de transitie naar duurzame energie.”

Enorme eer

Eind augustus gaat zij Nederland vertegenwoordigen bij de Stockholm Junior Water Prize, die plaatsvindt tijdens de World Water Week van 26 tot en met 31 augustus 2018 in Zweden. De gymnasiaste vindt het een enorme eer en uitdaging om namens een van de ruim dertig landen een pitch te houden voor onder andere de Zweedse kroonprinses. “Ik vind het natuurlijk supercool dat ik naar Stockholm mag. Ik denk dat er veel mooie ideeën te zien zullen zijn, veel nationaliteiten en veel diversiteit. Het niveau ligt daar erg hoog, maar ik ga mijn best doen om te winnen. Ik vind mijn onderwerp heel goed en met mijn demo kan ik tastbaar laten zien dat het echt werkt.”